Seminář mikrobiologie potravin
Ve dnech 16. a 17. února 2017 se v Brně ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v a pod záštitou Československé společnosti mikrobiologické uskutečnil odborný seminář, který navazuje na tradici seminářů Mikrobiologie potravin v Třešti.
Akce byla pořádána pracovníky oddělení Bakteriologie a účastnilo se jí 76 odborníků z různých pracovišť v České a Slovenské republice.
Po úvodním slovu docentky Karpíškové a přivítání účastníků vedením hlavního výboru ČSSM docentkou Bujdákovou a docentem Gabrielem byla zahájena odborná část semináře. Prof. Demnerová (VŠCHT Praha) hovořila na téma Novinky v mikrobiologii potravin a prof. Valík (STU Bratislava) prezentoval modely prediktivní mikrobiologie v bakteriálních ko-kulturách. Doc. Karpíšková (VÚVeL) a MUDr. Martínková (KHS se sídlem v Ostravě) informovaly o šetření epidemie listeriózy v Moravskoslezském kraji v roce 2016 z pohledu laboratorních a epidemiologických dat. Ing. Koudelka (VÚVeL) prezentoval možnosti využití hmotnostní spektrometrie (MALDI-TOF/MS) pro charakterizaci kmenů Listeria monocytogenes, MVDr. Tomáštíková (VÚVeL) navázala informací o diverzitě izolátů L. monocytogenes z potravin. Poté následoval společenský večer.
Druhý den semináře zahájila Mgr. Tereza Gelbíčová (VÚVeL) prezentací o přežívání L. monocytogenes na povrchu zrajících sýrů. Ing. Ženišová (VUP Bratislava) informovala o novém pohledu na zrání ovčích hrudkových sýrů a Ing. Zdeňková (VŠCHT Praha) o významu a využití metody CRISPR v potravinářské mikrobiologii. Ing. Brožková (Univerzita Pardubice) se zabývala výskytem mikroorganismů v biopotravinách a vlivem teplot při výrobě potravin typu „raw“. O mikrobiální kontaminaci gastronomických provozoven referovala Mgr. Bogdanovičová (VFU Brno). Tvorbu biofilmu u technologicky neupravené pitné vody prezentovala Ing. Pejchalová (Univerzita Pardubice). Ing. Kračmarová (VŠCHT Praha) představila metody pro rychlou detekci mikrobiální kontaminace v UHT mléce. Ing. Tereň (VŠCHT Praha) se ve své prezentaci zabýval otázkou, zda jsou autoinduktor 2 (AI-2) a molekula cjA signálními molekulami pro bakterii Campylobacter jejuni. O biogenních aminech v potravinách a možnostech snížení jejich obsahu referovala Doc. Buňková (UTB Zlín). Závěrem MVDr. Koláčková (VÚVeL, NRL pro Escherichia coli) shrnula nálezy shigatoxigenních E. coli v potravinách.
Příští seminář se uskuteční v září roku 2017 a bude organizován Univerzitou v Pardubicích.